A felsőoktatási intézmények és az innovációval foglalkozó szakemberek munkáját a továbbiakban alapvetően határozza majd meg a kormány új stratégiai intézkedéscsomagja. A Kulturális és Innovációs Minisztérium által kidolgozott, a parlament által pedig a közelmúltban elfogadott Neumann János Program (a továbbiakban: NJP) középpontjában az egyetemek, a kutatóintézetek és a gazdaság összekapcsolása áll. A program kiindulópontjait az Innovációs és Technológiai Iroda blogján Szakos Judit innovációs szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem EJKK Amerika Kutatóintézetének tudományos segédmunkatársa részletesebben is elemzi.
Az NJP céljainak megvalósítását egyébként a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2023. évi Programstratégiája segíti: idén 79 milliárd forint keretösszegű pályázati forrás nyílik meg innovatív projektek támogatására. Az úgynevezett Triple Helix modellre, vagyis a kormányzat, az egyetemek és a vállalkozások együttműködésére építő NJP alapján a KFI forrásokat a jövőben 3+1 területre fókuszálják: (1) gazdaság és társadalom digitális átállása, (2) egészséges élet, (3) zöld átállás, (+1) biztonság és védelem.
Hangsúlyos szerepet kap továbbá a gyors növekedésre képes, jelentős hozzáadott értékű társaságok (spin-offok) támogatása, az iparjogvédelmi aktivitás erősítése, valamint a nemzetközi pályázatokban való eredményes részvétel. Az NJP egyik legfőbb célja kifejezetten ambiciózus: Magyarországnak 2030-ra az unióban a jelenlegi 21. helyről a legjobb 10, világszinten a mostani 34. helyről a legjobb 25 innovátor közé kell kerülnie.
Arról pedig, hogy mi az NJP 3 alapvető kulcsszava, illetve 9 kitűzött célja, az egyetem tudományos platformján, a ludovika.hu oldalon elérhető Innováció & Technológia Blog legújabb írásában olvashatnak.
Letölthető dokumentum: