NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Innovációs és Technológiai Osztály

Speciális talajradart tesztelt az NKE

Különleges talajradart teszteltek a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) szakemberei február elején a Bácsalmás, Mórahalom, Ásotthalom és Röszke között kijelölt terepszakaszokon. Az elektromágneses technológián alapuló felszín alatti radar (GPR – Ground Penetrating Radar) a svéd MALÅ nevű cég fejlesztése.

A vállalat a GPR-megoldások egyik vezetője a világon, termékeik lehetővé teszik a szakemberek számára, hogy hatalmas mennyiségű adatot hozzanak létre, elemezzenek és alakítsanak át könnyen érthető ábrázolásokká.

 

A teszt megvalósítása

Az eszköz tesztelése az NKE Rendészettudományi Kar Határrendészeti Tanszék szervezésében és irányításával valósult meg. A helyszínt – előzetes egyeztetés alapján – a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság és a Csongrád-Csanád Megyei Rendőrfőkapitányság biztosította. A tesztelésben az NKE részéről a Határrendészeti Tanszék és a Víztudományi Kar egy-egy kollégája, valamint a Biztonsági Technológiák Nemzeti Laboratórium (BTNL) elnevezésű projekt Biztonságos Ország – Biztonságos Határ alprojektjének fejlesztő mérnöke vett részt.

 

A rendszer működése

A talajradar egy roncsolásmentes és gyors geofizikai módszeren alapul. A rendszer elektromágneses hullámokat bocsát ki, egyúttal érzékeli a talajban lévő különböző rétegekről és tárgyakról visszaverődő jelet. Az eszköz a jelekből képet alkot a felszín alatti tárgyakról, elváltozásokról. A talajradar GPR rendszerkonfigurációja egy vagy több antennaelemből, egy vezérlőegységből és egy monitorból vagy külső táblagépből/PC-ből áll.

A rendszer erőssége, hogy az élővilágra és a környezetre nem jelent veszélyt, használatához (a frekvenciaengedélyen kívül) speciális hatósági engedélyek, továbbá védőeszközök nem szükségesek. Ezt a talajradart azonban nem kimondottan terepre és határőrizeti célokra, hanem főként aszfaltra és lakott területen lévő közművek felderítésére fejlesztették ki.

 

A teszt eredménye és folytatása

Az eszköz használata közben nehézséget jelentett, hogy a tesztelést végzők a sáros, felázott talajon a talajradart nehezen tudták mozgatni. Az eszköz jeleinek manuális feldolgozása folyamatos szakértői jelenlétet igényel, ami lassítja az ellenőrzési folyamatot. A talajradar határőrizetben való alkalmazásáról nincs hazai vagy nemzetközi tapasztalat, referencia.

A MALÅ ingyenesen biztosít felhőalapú szolgáltatást a GPR-eszközök által rögzített jelek és a detektált elváltozások kiértékeléséhez. A szolgáltatás mérés utáni használata kiválthatja a szakértői jelenlétet, ezzel pedig a mérés és az eredmények kiértékelése közötti idő csökkenthető.

 

Fotó: Németh Gábor

Szöveg: Prófusz Péter