NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Innovációs és Technológiai Osztály

Hungarian Startup University Program

A program célja

A Hungarian Startup University Program (HSUP) Magyarország első, felsőoktatási szintű, a startupok világával kapcsolatos képzése. A HSUP célja, hogy a magyar egyetemisták modern vállalkozói tudást és innovatív gondolkodásmódot sajátítsanak el, továbbá megismerjék a startupok működését. A képzés egy új, közös oktatási platformon keresztül történik.

A kétféléves program arra is ráirányítja a fiatalok figyelmét, hogy az innovatív ötletek továbbfejlesztése, majd a saját vállalkozás alapítása komoly karrierlehetőséget jelent. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kezdeményezésére 2020-ban elindított hiánypótló képzés segíti a hazai innovációs ökoszisztéma fejlődését.

 

A résztvevők

A HSUP-ban a leginnovatívabb magyar egyetemek vesznek részt. A képzés a program honlapja szerint jelenleg több mint 30 felsőoktatási intézményben, köztük a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen valósul meg.

A HSUP-hoz olyan szervezetek és vállalatok is csatlakoztak, amelyek felajánlásokkal igyekeznek segíteni az innovatív fiatalok ötleteinek megvalósítását. Ezek a felajánlások kizárólag a HSUP hallgatóinak szólnak. Az aktuális ajánlatokról bővebb információ a program honlapján található: partnerek ajánlatai HSUP csapatok számára.

 

A képzésről

A program két, egymást követő félévben meghirdetett, innovációs/startup témájú kurzusból áll. A felsőoktatási intézmény a HSUP-t a NEPTUN rendszerben teszi elérhetővé. Mivel a képzés egyetemi tárgyként indul, a kurzus sikeres teljesítéséért a hallgatók kreditet kapnak. A képzés e-learning formában, a program webes felületén vagy mobilapplikációban végezhető el. A program és a képzési folyamat megismeréséhez érdemes megnézni az alábbi videót:

Az első (őszi) félévben 7 elméleti modult és a hozzájuk kapcsolódó modulzáró vizsgákat kell teljesíteni. Ebben az időszakban főként az innovatív gondolkodásmód és a startupok világa kerül középpontba. A hallgatók főként innovációról, ötletvalidációról, üzleti és pénzügyi tervezésről, piacra lépésről, szellemi tulajdonról, a befektetőkről és a pitch-ről tanulnak. A résztvevőknek a félév végén onepager-t (az ötletükről szóló egyoldalas összefoglalót) kell készíteniük. A hallgatói ötletet az egyetem kijelölt bizottsága értékeli. Amennyiben a szakemberek elfogadják a onepager-t, akkor az ötletgazda a későbbiekben segítőtársakat toborozhat. Abban az esetben, ha a onepager-t a bizottság elutasítja, a hallgató csatlakozhat egy másik ötleten dolgozó csapathoz.

A második (tavaszi) félévben 5 elméleti modult kell teljesíteni, a hangsúly ekkor már elsősorban a startupok felépítésével és működtetésével kapcsolatos ismereteken lesz. Ebben az időszakban a hallgatók a csapattal, a piacra lépési stratégiával, a BMC-vel (az üzleti modell mintával) és a prototipizálással, az üzleti és pénzügyi tervezéssel, valamint a pitch-csel (az ötlet bemutatásával) foglalkoznak. A legkiemelkedőbb csapatok a Demo day-en befektetőknek és inkubátoroknak mutathatják be vállalkozási elképzeléseiket. Így akár tényleges külső finanszírozást is szerezhetnek ötletük megvalósításához.

 

Mentorálás és ösztöndíjrendszer

A második szemeszterben a hallgatókat egy-egy üzleti vagy technológiai probléma megoldásában eseti mentorok segítik, míg az úgynevezett kulcsmentorok rendszeres találkozókon, heti videós egyeztetéseken, e-maileken keresztül vesznek részt a csapatok munkájában.

A program megújult ösztöndíjrendszerének középpontjában a két félév során befektetett munka mennyiségének, minőségének, valamint eredményességének elismerése áll. A második szemeszterben a legjobban teljesítő 15 csapat tagjai fejenként 1 millió forintos külön ösztöndíjban részesülnek. A startuppá válni képes 4 legígéretesebb team pedig – amennyiben megalapítja vállalkozását, és tőkét tud bevonni a piacról a tavaszi félév zárását követően – további vissza nem térítendő támogatáshoz juthat, startuponként akár 20 millió forint összegben. Lényeges továbbá, hogy a második szemeszterben csapatonként legfeljebb 3 fő kaphat ösztöndíjat.

 

Bővebb információ: Hungarian Startup University Program.

Hallgatói kézikönyv: HSUP hallgatói kézikönyv a 2023/2024-es tanévre.

 

A HSUP-ról a Ludovika TV-n

A +Hallgató című műsorban Pálfalvi Zoltán, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Innovációs és Technológiai Irodájának vezetője, Szepsi-Szűcs Levente beszélgetett 2022 őszén a program legfontosabb tudnivalóiról.